2014. július 31., csütörtök

Fogarasi vár / A világ második legszebb vára*


     
      Fogaras Brassó és Szeben közt fekszik félúton. A város központjában fekvő fogarasi vár és uradalma egyike volt Erdély legnagyobb, leggazdagabb királyi, majd fejedelmi birtokainak. A tatárok által kipusztított magyarság helyébe a 13. századtól román telepesek özönlötték el. 1291-ben Fogros néven említik. Az uradalom 1368-ban már egy ideje Vlaicu havasalföldi vajda hűbérbirtoka volt. Története a 14. századig nyúlik vissza, mai helyén 1310 körül Apor László vajda favárat építtetett. Egyes történészek szerint a vár alapjait már 1227–1233 között lerakták.


    Magáról az erődítményről csak késői adatok vannak. Azok szerint 1452-ben Hunyadi János kormányzó foglalta el a területet a havasalföldi vajdától, majd, hogy uralmát biztosítsa nagy sietséggel egy várat emeltetett. 1455-ben már említették is várnagyát, aki három esztendő múlva sikerrel verte vissza a vajda csapatainak rohamát. Hunyadi halála után fia, Mátyás király örökölte meg, aki szintén egyetlen leszármazójára, Corvin Jánosra hagyta. Corvin János halála után, 1505-ben Ulászló Bornemisza Jánosnak adományozta. 





    A korszak másik magyar királya, Ferdinánd 1527-ben Majláth Istvánnak adta, aki belátta, hogy a korszerű harcászat nem tűri a főleg sárral tapasztott, farönkökből és zúzott kavicsból álló, elég hevenyészett várfalakat. Olasz és francia mestereket hívott, akik megépítik neki azt a négy, 12 méter magasságú sarokbástyás erődöt, amely Erdély egyik legnehezebben bevehető, 630 centi magasságú falakkal rendelkező, 6 méter mély vizesárokkal körülvett várává alakítják a fogarasi létesítményt.



   Innen kezdve az események felgyorsulnak, a tulajdonosok villámgyorsan vátoznak. Jön Báthory Zsigmond,Apafi Mihály, I. Rákóczi György.  1738 és 1765 között az uradalom Bethlen Gábor erdélyi kancelláré volt, majd 99 évre a Szász Universitas kapta zálogba. Ezután a magyar, majd a román államé, de közben magát a várat 1715-től egészen 1960-ig börtönként használták.
Napjainkban múzeum, városi könyvtár és művelődési központ működik benne.

Nyári program:   június1 – szeptember 30

                          hétfő:12:00-16:00
                          kedd-péntek: 8:00-20:00
                          szombat-vasárnap: 10:00-18:00

Téli program:     október 1 –május 31
                         hétfő: 12:00-16:00
                         kedd-péntek: 8:00 -17:00
                         szombat-vasárnap: 9:00-17:00

Belépők:           Felnőttek: 15 Ron

                        Gyerekek: 7 Ron


* -Az amerikai Hopper utazástervezési portál szerint a Fogarasi vár a második helyen végzett az összeállított "világ legszebb várai" tizes listán.

2014. július 30., szerda

Várvölgy cseppkőbarlang / Peștera Valea Cetății

       
     

Ha nem csak kulturális élményekre vágyunk Rozsnyó vagy Brassó közelében, a természet kedvelőknek is van egy tippem. Rozsnyótól 3 km-re található a Várvölgy cseppkőbarlang (Pestera Valea Cetatii). A cseppkőbarlang 958 m hosszú, 1945-ben fedezték fel, de a nagyközönség számára csak 2011-től látogatható. Kiépített ösvényeken járhatjuk körbe és csodálhatjuk a sztalaktitokat és sztalagmitokat. Szimfonikus koncerteknek is helyet ad különleges akusztikája miatt ( egy jegy 40 Ron-ba kerül). Egy vezetővel lehet látogatni, belépő ellenében (15 Ron), 20 percet vesz igénybe. A barlang belsejében 9-12 fok van.








Barcarozsnyói vár / Râșnov

        

      A Barcarozsnyói vár Erdély legnagyobb parasztvára. Az erdélyi barcaságban található, Brassótól 15 kilométerre.
    Azt azonban nem lehet biztosra tudni, hogy mikor emelték az első erődítést a 150 méter sziklás hegycsúcsra. Egyes vélemények szerint már az Árpád-házi II. Endre király hívására ide érkező Német Lovagrend lerakta egy öregtorony alapjait az 1210-es években. Mivel azonban függetlenedni akartak a magyar uralkodótól, egy évtized múltán fegyverrel űzték el őket az országból.



    Parasztvárnak nevezzük, hiszen a fő foglalkozásuk az építőknek a mezőgazdaság volt. A legfőbb ok, amiért a várat megépítették abban állt, hogy az Erdélyt megtámadó seregek a Bran hágón keresztül jöttek, így a hágó után lévő Barcarozsnyó  pont az útjukba esett, ezért létfontosságú volt a lakosságnak, hogy valahová elmenekülhessenek a támadók ellen.
      Mai formájában a város szász lakossága építette ki a 15. században és Báthory Gábor 1612-es ostroma után. Ha sereg közeledett, a rozsnyóiak felköltöztek a vár falai mögött fölhúzott lakóépületekbe és itt, mintegy ideiglenes faluban várták ki a veszély elvonulását. Lakóházakat építettek, még templomnak is került hely. Falai átlagosan öt méteres magasságúak, átmérőjük kb 1 és fél méter. 



     A vár falaihoz követ és téglát használtak, a tornyokot és a falak külső részét cseréppel vonták be, megakadályozva a gyújtogatások által keletkezett károkat. A falak körvonala szabálytalan, a nehéz és meredek terep miatt. A nyugati, északi és keleti oldalakon a vár védelmére  7 tornyot építettek , mivel itt könnyebben megközelíthető volt a vár, a déli oldalán viszont csak 2 torony van, mivel itt a meredek sziklafalon szinte lehetetlen volt megközelíteni. A váron belül ma 30 ház maradványát láthatjuk, többek közt egy iskolát és kápolnát is.

     Báthory Gábor, az akkori fejdelem valóságos írtóháborút folytatott a zsarnoki uralma ellen fellázadt közösséggel. 1612-ben csapatai többek között megostromolták Barcarozsnyó parasztvárát is, amit végül a vízhiány miatt kénytelenek voltak feladni a behúzódott polgárok.  Az eseten okulva , a várudvaron lévő 146 méter mély kutat 1623 és 40 között állítólag két török hadifogollyal fúratták ki, kikről legendák alakultak ki. A két török fogoly 15 évig ásta a kutat, és állítólag ez idő alatt a kút falait televésték a Korán verseivel.



      A felső várban 1650-ben épült a 2000-es években újjáépülő kápolna. 1718-ban a vár leégett, 1802-ben földrengés rongálta meg. Ezután építették az alsó várban ma látható épületeket. Sonkát és szalonnát tároltak benne. Utoljára 1848-ban használták a város polgárai védelmi célra, amikor ide menekültek Bem serege elől.
     Sokáig elhanyagolták a várat, ezért állapota rohamosan romlott, de az utóbbi években gyorsan halad a vár felújítása, ezért is kedvelt turista célpont. A vár alatt található egy nagy parkoló, onnan egy kis kapatón érhetjük el a várat. A gyerekeknek a vár felé vezető úton egy DinoPark is létesült.

Nyitási program:

Nyáron:    április 1 – október 31
                hétfőtől vasárnapig: 9:00-19:00

Télen:       november 1 –március 31
                hétfőtől péntekig: 9:00-17:00

Belépőjegyek: Felnőtteknek: 12Ron

                       Gyerekeknek/Egyetemisták: 6 Ron